Máte také dítě s ADHD, ADD,LMD ?

Stránky věnované lehkým mozkovým dysfunkcím, poruchám pozornosti, poruchám pozornosti provázené hyperaktivitou

Alternativní přístupy

CO JE EEG - BIOFEEDBACK?

Metoda, která umožňuje ovládat vlastní mozkové vlny. Jedná se o „ sebe - učení“  mozku pomocí tzv. biologické zpětné vazby. Když dostanete okamžitou, cílenou a přesnou informaci o ladění  (případně rozladění) svých mozkových vln, můžete se naučit, jak je uvést do souladu.

Používáme snímací elektrodu, která je umístěna na temeni hlavy a 2 snímací elektrody na uších. Snímáme mozkové vlny, které jsou zesilovány přes zesilovač do počítače, aby bylo možné je sledovat. Počítač zpracovává signál a zajišťuje zpětnou vazbu. Zpětná vazba je informace o tom, jak fungují mozkové vlny v konkrétním okamžiku.

        

Průběh mozkových vln před sebou vidíte na obrazovce „ přeložený“ do podoby videohry, kterou hrajete pouze silou své myšlenky, svou vůlí, bez klávesnice, bez myši, „hru“ ovládáte jen činností svého mozku – mozek řídí sám sebe. Když narůstá  aktivita mozku v žádoucím pásmu mozkových vln, jsme odměňováni úspěšnými výsledky. Pokud vzrůstá aktivita v nežádoucím pásmu, úspěch ve hře mizí. Mozek reaguje na motivační vodítka odměňování a rozvíjí proces učení nových, vhodnějších mozkových vln.

PROČ JE EEG – BIOFEEDBACK ÚČINNÝ?

Trénink využívá  to podstatné, co lidská mysl a nervová soustava potřebuje – činorodost, neustálá aktivita, hlad po podnětech a učení, ale zároveň má snahu si ulevit od problémů a uvolnit se › náš mozek se rád učí, jak si řešení problémů usnadnit a zrychlit, zpříjemnit, když se mu ukáže, jak na to.

Mozek je přizpůsobivý a schopný učení, a tak se může zlepšit i svou vlastní činností, pokud jsou mu poskytovány okamžité a cílené informace, jak. To, že mozku poskytneme příležitost lépe ovládat sám sebe, přinese celou řadu výhod, protože to dělá spontánně a neustále.

Celý proces se podobá procesu učení nebo cvičení. Když tréninkový proces dosáhne vrcholu, ustane.

ZA JAK DLOUHO SE DOSTAVÍ VÝSLEDKY?

Jako v každém procesu učení jsou i výsledky v tomto tréninku viditelné postupně, během času. U většiny stavů by měl být počáteční pokrok zřetelný během 15 – 20 sezení (u dětí, u těžších stavů – např. syndrom ADHD), u dospělých, kteří netrpí žádnými vážnými potížemi, se účinek projevuje již po prvních sezeních.

EEG - BIOFEEDBACK  -   nemůže vyvolat závislost, jako např. počítačové hry nebo herní automaty. Není náhražkou práce mozku, naopak se jedná o práci mozku na sobě samotném.

EEG - BIOFEEDBACK - je trvalý, podobně jako umění číst a psát, jakmile se mozek příslušné postupy naučí, uloží je do paměti a umí je využívat automaticky.

EEG - BIOFEEDBACK – není zázračnou ani všemocnou metodou, není metodou alternativní medicíny a není metodou využívající pouze jednu techniku !

EEG -  BIOFEEDBACK – je psychologickou metodou využívající moderní techniku a současné vědecké zdroje a poznání, je přísně založena na vědeckých postupech a současných poznatcích o lidském chování a fungování mozku, metodou, kde vliv terapeuta může mít velmi významný efekt.

 

INDIKACE EEG – BIOFEEDBACKU:

Klinické – porucha pozornosti, hyperaktivita (syndrom ADHD, ADD, specifické poruchy učení, tréma, napětí před a při výkonech, poruchy chování, chronické bolesti hlavy, nespavost, problémy s usínáním, úzkost, posttraumatická stresová porucha, alergie, panické ataky, deprese…)

Profesní – manažeři,piloti, sportovci…

Kondiční – špičkové výkony, vrcholné zážitky

 

KONTAKT: Mgr. Petra Franková, Karviná   frapecko@seznam.cz

                     www.borovskeho.cz

 

Žádné komentáře
 
Stránky byly založeny18.7.2008