Máte také dítě s ADHD, ADD,LMD ?

Stránky věnované lehkým mozkovým dysfunkcím, poruchám pozornosti, poruchám pozornosti provázené hyperaktivitou

Zvířátka

Psí lékaři

Canisterapie neboli "léčení psem" je již poměrně známá metoda. Proč je tak účinná zejména u dětí a na co zabírá?

Je to jednoduché: které dítě, ať zdravé nebo nemocné, by nechtělo pejska? Je to ideální kamarád, který si na svého člověka vždy udělá čas a jen sleduje, jak by se mu zalíbil.

 
"S tebou mi, Azorku, není nikdy smutno!"

"S tebou mi, Azorku, není nikdy smutno!"

 A ani takový cizí trpělivý pejsek není k zahození, stačí se pomazlit a hned je svět veselejší... Tak nejspíš uvažují děti, čehož využívá i psí terapie. Co vlastně takový pejsek s nemocným dítětem dokáže?

Léčí duši i tělo

Působí blahodárně již pouhou svou přítomností. U duševních problémů umí pozvednout náladu a motivovat, zabírají zejména výzvy typu: Když to nechceš udělat kvůli mně, tak kvůli pejskovi. U některých dětí podporuje citové a poznávací složky psychiky a podněcuje komunikaci a koncentraci.

A co teprve, když se pejsek propůjčí k přímému kontaktu, k hlazení, mazlení či tulení.

K pejskovi se např. rádi přitisknou i malí autisté, kteří se jinak dotykům vyhýbají. U tělesně postižených kontakt s psí srstí rozvíjí pohybové schopnosti a dokáže malé zázraky při rehabilitaci po úrazech nebo ochrnutí. Děti, které jsou pohybově omezené, se dokáží za psem plazit nebo lézt po čtyřech, jen aby se ho dotkly.

Který je ideální?

A jací psi se hodí pro canisterapii? Neexistuje sice žádné pravidlo ohledně rasy (vždy rozhoduje především povaha), nicméně nejlepší výsledky jsou s dlouhosrstými většími plemeny známými svou trpělivostí. Takoví jsou např. retrívři a labradoři. Ale není to jen tak. Aby pes mohl vykonávat canisterapii, musí skládat stejně jako lidští lékaři dost těžké zkoušky.

A zkoušky čekají i jejich páníčky - ti musí především naprosto zvládat psa v každé situaci a bezpečně vědět, jak se v dané chvíli zvíře cítí. Proto se není třeba bát, že ‚šelma zdivočí‘.

Inu, každý rodič, který pořídil dětem pejska, dobře ví, jak pozitivní vliv má chlupáč na celou rodinu...

Pro víc informací viz např. www.canisterapie.info či www.nejenlidepomahaji.cz. Léčba se hodí i pro dospělé.
Žádné komentáře
 
Stránky byly založeny18.7.2008