Máte také dítě s ADHD, ADD,LMD ?

Stránky věnované lehkým mozkovým dysfunkcím, poruchám pozornosti, poruchám pozornosti provázené hyperaktivitou

Vhodná i nevhodá strava,potravinové doplňky

Omega-3 mastné kyseliny jsou pro život nezbytné

Vědci „objevili“ omega-3 nenasycené mastné kyseliny, když v sedmdesátých letech studovali potravu grónských Eskymáků. Nedokázali si tehdy vysvětlit, proč Eskymáci trpí určitými chorobami (srdeční onemocnění, diabetes mellitus, revmatická artritida –autoimunitní zánět kloubů) podstatně méně než Evropané, a to i přesto, že jejich strava obsahuje daleko více tuků. Odpověď nalezli právě v omega-3 nenasycených mastných kyselinách. Množství tuku ve stravě Eskymáků není důležité – důležitý je jeho druh. Omega-3 mastné kyseliny hrají velmi důležitou úlohu v oblasti prevence civilizačních chorob, což bylo potvrzeno mnoha studiemi. V současné době se zkoumá vliv omega-3 mastných kyselin také na další oblasti lidského zdraví. Můžeme říci, že omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou pro člověka důležité v každém věku – od početí do dospělosti.

Duševní vývoj
Kolem 60 % suché části mozku připadá na tuky, z toho asi jedna třetina na kyselinu dokosahexaenovou (DHA). DHA je spolu s kyselinou alfa-linolenovou (ALA) často označována za stavební prvek mozku a nervových buněk, podobně jako se vápník považuje za stavební prvek kostí. Omega-3 mastné kyseliny slouží jako jakýsi izolační materiál obklopující nervová vlákna, a jsou také důležitou součástí buněčných membrán.

Omega-3 mastné kyseliny jsou významné už v období těhotenství. Objevují se informace, že děti, jejichž maminky mají ve stravě dostatek omega-3 nenasycených mastných kyselin, se snadněji učí mluvit a mívají větší slovní zásobu. U těchto dětí se také hovoří o větší ostrosti vidění, která souvisí s prostorovou orientací nebo schopností uchopovat předměty. V průběhu těhotenství čerpá plod omega-3 nenasycené mastné kyseliny z placenty, po narození dítěte je doporučováno zařadit omega-3 jako součást stravy kojící maminky nebo později dítěte samotného.

Duševní vývoj se sice týká nejvíce dětí do puberty, nové nervové spoje ale vznikají v mozku i v dospělosti – nové schopnosti totiž získáváme neustále. Duševní vývoj závisí na tom, jak mu člověk sám pomáhá – kromě vhodné výživy duševnímu vývoji prospívá také dostatek spánku a odpočinku, pohybové aktivity a působení okolí.


Další oblasti lidského zdraví, které omega-3 příznivě ovlivňují:

Nervová soustava
Vliv omega-3 nenasycených mastných kyselin (zejména DHA) jako antidepresiva byl zkoumán v rámci epidemiologických studií. V populacích, kde je ve stravě dlouhodobě vyšší příjem DHA, byl opakovaně zjištěn nižší výskyt deprese. Tento nález potvrzuje také fakt, že depresivní pacienti mají v krvi dlouhodobě nižší obsah DHA. Souvislost byla statisticky dokázána i mezi nedostatečnou koncentrací DHA v krvi a výskytem tzv. syndromu ADHD, což je porucha pozornosti u dětí spojená s nadměrným neklidem (hyperaktivita).


Srdce a cévy
Omega-3 nenasycené mastné kyseliny hrají důležitou roli i v prevenci srdečně-cévních onemocnění. Redukují totiž shlukování krevních destiček, zabraňují vzniku krevních sraženin, a tím snižují i riziko rozvoje trombózy. Kromě toho působí příznivě v prevenci arteriosklerózy, působí na roztahování cév, pomáhají snižovat krevní tlak, hladinu cholesterolu (pokud nahradí ve stravě nasycené masné kyseliny) a stabilizují srdeční arytmii. Pozitivní účinek omega-3 nenasycených mastných kyselin na prevenci srdečních onemocnění prokázala například americká studie, která dlouhodobě sledovala 5000 diabetiček. Tyto pacientky užívaly pětkrát týdně vysoké dávky nenasycené kyseliny omega-3. Riziko výskytu nemocí srdce a cév se u nich snížilo o 64 %, riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění kleslo o 52 %.

Obranyschopnost organismu
Zkoumá se role, kterou omega-3 sehrávají i při tvorbě látek ovlivňujících imunitu, např. prostaglandinů.

Další onemocnění
Hrozbou stáří se v civilizovaném světě stala Alzheimerova choroba, jež postihuje velké procento osob starších 60 let. První testy na myších provedené na Kalifornské univerzitě prokázaly, že strava bohatá na omega-3 nenasycené mastné kyseliny může mozek před ztrátou paměti a poškozením chránit. V současné době se spekuluje o účincích omega-3 nenasycených mastných kyselin proti lupénce či astmatu a zkoumá se vliv na roztroušenou sklerózu. Výzkum však ještě zdaleka není u konce.

-red-kk- a doc. Ing. Jiří Brát, CSc., odborník na výživu, PTZ Nelahozeves

Zdroj: http://www.qmagazin.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=4596&Itemid=328

Poslední komentáře
07.06.2016 21:49:59: Váš nápad je nádherný :D půjčky sokolov na ruku
 
Stránky byly založeny18.7.2008