Máte také dítě s ADHD, ADD,LMD ?

Stránky věnované lehkým mozkovým dysfunkcím, poruchám pozornosti, poruchám pozornosti provázené hyperaktivitou

Zajímavé články (LMD, ADD, ADHD)

Co s dětmi, kterým nejde učení

Stále víc a čím dál rychleji přibývá dětí s poruchami učení. Kde je problém?

Co s dětmi, kterým nejde učení

 

Bez papíru na hlavu to nezvládnu!

Bez papíru na hlavu to nezvládnu!

 


Za posledních patnáct let narostl počet školáků s poruchami učení o 4 % a nyní jich je téměř 7 %. Přitom postižených dětí se rodí stále zhruba stejně. Odkud se tedy berou? Jednou z hlavních příčin je stejně jako u mnoha jiných poruch duše i nemocí těla především zvyšující se úroveň diagnostiky. To, co se v minulosti přehlíželo jako pouhá schválnost nebo ‚výmysly‘, se dnes již dá podchytit a buď léčit, nebo alespoň se naučit s tím žít. A stejně je tomu i s poruchami učení. Takové děti mívají ve škole individuální plány a učitelé používají pro jejich výuku a hodnocení speciální metody.

Diagnózu stanoví na základě doporučení učitele nebo výchovného poradce dětský psycholog, který také rodičům a pedagogům poradí, jak konkrétně k dítěti přistupovat. Má to však jeden háček. Dyslexie či hyperaktivita se v poslední době staly příliš ‚módními‘ a v některých školách se individuální přístup zaměňuje pouze s jednostrannými úlevami. Ale jde především o to, jak takového školáka naučit, jak se učit. Proto by měl být ‚papír na hlavu‘ až poslední možnost. Vždy je přece lepší být zdravý a ‚normální‘.

Nejběžnější poruchy učení:

>> dyslexie - dědičná porucha čtení. Dítě čte s velkými obtížemi, plete si písmenka a nedokáže je spojovat. Postihuje častěji chlapce a bývá trvalá.

>> dysgrafie - rovněž dědičná porucha psaní. Dítě si obtížně zapamatovává písmena, často je píše obráceně, zaměňuje je mezi sebou. S tím se většinou pojí i nečitelný rukopis.

>> dyskalkulie - porucha počítání. Dítě si nedokáže pamatovat čísla, nedokáže s nimi operovat.

>> syndrom ADHD - hyperaktivita spojená s poruchou pozornosti. Dítě není schopné se soustředit, reaguje zbrkle, ruší při hodině, dělá nadbytečné pohyby. V polovině případů mívají tyto děti i nějakou další poruchu učení.

(vid, Jackie)
Žádné komentáře
 
Stránky byly založeny18.7.2008